2010-11-11

Békés egymás mellett nyaralás

Júliusban egy kétnapos körutat tettünk „Északon”, ami más néven lényegében a Galil és a Golán. (Az izraeliek ezt az „Északon”-t valahogy olyan hangsúllyal mondják, mintha kb. az északi sarkkörön túli területekre indulnának, pedig Tel Avivtól 80-90 km-re, már „Északon” vagyunk.)
Mivel a júliusi forróság északon se volt észrevehetően enyhébb, ezért a körútba több vízparti programot is beiktattunk. Mindenféle vízben strandoltunk: először a tengerparton, Achzivnál, a libanoni határtól néhány km-re délre, az izraeli Földközi-tengeri partvidék egyik legszebb, sziklás, várromos partszakaszon, ahol még néhány apró sziklasziget is található. A következő víz a Dan patak forrásától nem messze fekvő Horeshet Tal-nál volt, ahol a Jordán egyik ágát jelentő jéghideg (nyáron is 16 fokos) patakot kis tavakká duzzasztják. A harmadik víz is a Jordán egyik mellékága volt, a Banias, amibe igazából csak lábat lógattunk, viszont hosszasabban kirándultunk a vízeséssel, zúgókkal tarkított, nyáron is meglepően bővizű hegyi folyócska mentén. Utoljára pedig a Kineret keleti, a közvetlenül a Golán-fennsík alatt fekvő partján fürödtünk egyet.
Mindez az útikönyvszerű bevezetés csak ahhoz a megfigyeléshez szükségeltetett, hogy ezeken a strandokon, kirándulóhelyeken milyen harmonikusan nyaralnak együtt zsidók és arabok (akik a Galil lakosságának körülbelül a felét teszik ki). Fürdőruhában persze elég nehéz megkülönböztetni az embereket, de ez alól kivételt képeznek a muszlim strandolók, mert esetükben a nők többnyire ruhában mennek be a vízbe. A „békés egymás mellett nyaralás” érzése leginkább a Horeshet Tal kempingben fogalmazódott meg bennem, ahol a tágas, fás parkban a zsidók és az arabok sátrai egymás mellett álltak, látható békességben. A kemping egy el nem kerített részében egy zsidó ifjúsági szervezet táborozott és este a gyerekek ugyanúgy a tűz körül ültek, mint 10-20 méterrel arrébb egy népes arab család. Hozzá kell azért tenni, hogy szociológiailag ez inkább egy középosztálybeliek által látogatott kempingnek tűnt, az autók minőségéből és a viszonylag magas tarifákból ítélve.
A Banias patak vízesésénél népviselet-szerű, szép ruhákba öltözött – mint kiderült drúz – csoporttal találkoztunk, amint éppen próbáltak helyet szerezni a fotózásra legalkalmasabb kilátóponton.








Drúz és zsidó turisták a vízesésnél. Strandolók a Dan patak tavainál.




Ehhez a témához kapcsolódik egy másik élményem, ez most a szakma területéről. A haifai Technionon meglátogattam azt a kutatót, aki érthető módon nagy sajtóvisszhangot is kiváltó eredményeket publikált különféle rák-típusok lélegzetből való diagnosztizálása területén. El is nevezték a módszert „elektronikus orr”-nak. A kutató több EU-s pályázaton nyert el jelentős, 5-6 millió Eurós támogatást és így most egy kb. 40 fős csapatot irányít, beleértve természetesen a master és PhD hallgatókat, valamint az asszisztenseket is. A harmincas éveinek közepén járó kutatót Hossam Haicknak hívják, Názáretben született és arab származású. Az izraeli kutatói világban azonban ennek semmi jelentősége nincsen, teamjében többségében zsidók dolgoznak.
Tudható, hogy „természetesen” nem mindenütt problémamentes az együttélés, ez a bejegyzés most arról szólt, ahol működik.






2010-09-19

Jom Kipur - 2010.





Az Ayalon autópályán Tel Aviv központjában





Ugyanott egy normál hétköznapon:













Abba Hillél út


Az izraeli Környezetvédelmi Minisztérium légszennyezés mérő állomásai drasztikusan lecsökkent értékeket jelentettek. A NO és NO2 koncentráció Tel Aviv központjában a szokásos érték 1-8%-ára, Jeruzsálemben pedig még ennél is nagyobb arányban csökkent. A minisztérium szerint ilyen mértékű szennyezettség visszaesés egyedülálló a világon, mert még az úgynevezett autómentes napokon sincs az ittenihez hasonló 100%-os gépjárműforgalom leállás.

(Ld. még a 2007. szeptemberi bejegyzést!)


2010-06-06

Konferencia a jövő Internetéről - egy kicsit a munkámról

Május elején rendeztük meg a Jövő Internet (Future Interenet) című konferenciát Haifán, a Technionon, ami az izraeli műszaki egyetem vagy, ahogy a hivatalos nevében szerepel: Izraeli Technológiai Intézet (Israeli Institute of Technology, kissé az MIT-re emlékeztetően). A konferencia – úgy tűnik - nagyon sikeres volt, és további jó érzést adott, hogy mint projekt is viszonylag rövid idő alatt, az előre eltervezettek szerint valósult meg.
2009. szeptember elején egy magyar delegáció (Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, Külügyminisztérium) tárgyalásokat folytatott az Izraeli Ministry of Science (MOST) vezetőivel a kb. 10 éve nem működő magyar-izraeli Tudományos és Technológiai egyezmény felújításáról. A megbeszéléseken körvonalazódott, hogy az eddigi inkább kutató-cserére koncentráló együttműködések helyett inkább közös projektek beindítására alkalmas közös rendezvényeket fogunk szervezni.
A felek megállapodtak abban, hogy 2010 tavaszán a jövő internete technológiai, társadalmi és gazdasági kérdéseiről közös konferenciát rendeznek Izraelben azzal a céllal, hogy a két ország kutatói megismerhessék egymás kutatásait, majd ez alapján közös pályázatokkal indulhassanak az Európai Unió FP 7-es és egyéb kutatás-támogató programjaiban.
A konferencián 8 magyar és 14 izraeli előadás hangzott el, a magyar előadók az ELTE-ről és a Műegyetemről jöttek, az izraeliek négy különböző kutatóegyetemről. Az egyik előadó az a kutató volt (Yuval Shavitt), aki elindította az Internet jellemzőinek feltérképezését célul kitűző DIMES projektet, ami mára elég híressé vált nemcsak szakmai körökben. Egy ilyen látványos térképet mellékelek is. Egy másik előadás azzal a problémával foglalkozott, hogy az Internetes ajánló rendszerek (könyvek, filmek, web-lapok stb.) ajánlásai torzulnak, maguktól az ajánlásoktól. Ezt a visszacsatolási effektust eddig nem vették figyelembe, ezért a kutatók új, nem torzító algoritmust dolgoztak ki.






A Budapesti Műszaki Egyetem egyik kutatója (Buttyán Levente) az egyes berendezésekbe egyre gyakrabban beépített és a külvilággal interneten keresztül kommunikáló számítástechnikai eszközök biztonsági és titoktartási problémáival foglalkozott, különböző alkalmazási területeket vizsgálva. Az egyik ilyen terület az autókba beépített, autonóm módon kommunikáló számítógépek, amik a gépjármű közlekedés biztonságát és hatékonyságát nagyban tudják növelni. Ugyanakkor, ennek a kommunikációnak a kihasználásával a magánszférát veszélyeztető személyes mozgási adatokhoz lehet hozzájutni, vagy károkozási céllal meg lehet zavarni a közlekedés rendjét. Az előadó erre a problémára olyan megoldást javasolt, ami egy speciális új algoritmus szerint gyakran változó álnevekre alapul.
Voltak előadások az Internet társadalmi és szociálpszichológiai (Csepeli György), valamint gazdasági vetületeiről is. A magyar delegációnak további találkozókat is szerveztem a Héber Egyetemen és a herzliyai Interdisciplinary Center-ben.
A konferenciának volt sajtóvisszhangja is: a HVG online-ban, a Technion és egy-két más izraeli website-on, az izraeli magyar újságban (Új Kelet), sőt a „Kanadai Magyar Televízió” honlapján is jelent meg beszámoló. A HVG online cikkhez érkezett 10 hozzászólás, amiből 7 azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy volt-e az elnökségi asztalon piros-fehér-zöld zászló és ha igen, akkor annak milyen irányú volt a csíkozása. (Az ominózus képet mellékelem.) A maradék három hozzászólásból kettő Izrael-ellenes és egy, az izraeli kutatás-fejlesztés eredményeit dicsérő volt.


2010-04-30

Demográfia – egy szokatlan vetület

Félretéve a demográfia nyelvezetét, egyszerűen fogalmazva: Izraelben sok a gyerek, nagyok a családok. Érdekes vetületét lehet ennek a ténynek megfigyelni a boltokban, reklámokban. A nagy tavaszi, ünnepi családi együttlétekre készülve sok helyen látni a hatalmas méretű asztalokat hirdető reklámokat (és persze magukat a termékeket a bútorboltokban), nem ritkák a 20 vagy 24 személyes étkező-asztalok, vagy ahol méterben adják meg, a 7-8 méter hosszú darabok. Ugyanez jelenik meg bizonyos konyhai felszereléseknél is: még a kis boltokban is számos olyan méretű tűzhely található, amit nálunk csak az ipari konyhafelszerelésekkel foglalkozó szaküzletekben láthatunk, és persze a hűtők mérete is nagyjából ott kezdődik, ahol nálunk befejeződik.
Ami a számokat illeti, arról is szó esik ilyen tájt, mert a függetlenségi nap előtt az Izraeli Statisztikai Hivatal közzéteszi a legfrissebb népesedési adatokat. Eszerint az ország lakossága meghaladta a 7,5 milliót, a népesség növekedése az elmúlt egy évben is 1,8% volt, ami azt jelenti, hogy egy nagyvárosnyival, több mint 130 ezerrel élnek többen Izraelben, mint az előző függetlenségi napon.

2010-04-05

Pészach - 2010

Pészach

Nehéz elképzelni otthoni ismeretek alapján, hogy ezen az egyhetes ünnepen mennyire leáll, vagy inkább átalakul az élet Izraelben. Hivatalos ünnepnapnak ugyan csak az első és az utolsó számít, de az összes állami hivatal, iskola, egyetem és a legtöbb kis-közepes cég, sok étterem és persze a pékségek bezárnak a teljes egy hétre, illetve, tulajdonképpen már az ünnepet megelőző napon is, utána meg minden lassan indul be, amire a marokkói zsidók egyre szélesebb körben terjedő mimuna nevű záróünnepe jó kifogást jelent. Ezekben a napokban itt járt egy műegyetemi kollégám, akivel több közös projektünk van, és a naptárra nézve azt hitte, hogy csak két nap lesz, amikor nem tud hivatalos programokat lebonyolítani. Bár mondtam neki, hogy ez kicsit olyan, mintha karácsony és újév között akarna Magyarországon ügyeket intézni, mégis meglepődött a valósággal szembesülve.
Szellemesen fogalmazta meg ezt Sayed Kashua, a Haaretz-ben minden héten szatirikus tárcákat közlő izraeli-arab író: „Amikor első munkahelyemen, egy ifjúsági szállóban, elkezdtem dolgozni, megkértek, hogy töltsem ki a hivatalos formanyomtatványt arról, hogy mik az ünnep-preferenciáim. Választhattam, hogy muszlim, keresztény vagy zsidó ünnepeken akarok szabadnapot. Máig emlékszem a gazdaságis csalódott tekintetére, amikor a zsidó ünnepeket jelöltem be. Miért? – kérdezte, te muszlim vagy, nem? … Mivel zsidó középiskolába jártam, pontosan tudtam, hogy a zsidók, - nem úgy mint a muszlimok, - igazán értenek az ünnepléshez.”

Az ünnep néhány tudnivalójáról már részletesen írtam 2008. áprilisában, most csak kiegészítem a két évvel ezelőtti bejegyzést egy friss közvélemény-kutatás eredményeivel. Ezek szerint az izraeli zsidó lakosság 69%-a nem tervezi, hogy kovászos (ú.n. hamec) ételeket fog enni az ünnep alatt. 19% azt mondta, hogy csak otthon eszik kovászosat, hogy ezzel ne sértse azon honfitársainak az érzékenységét, akik betartják az ünnepi tilalmat. Csak 12% mondta azt, hogy korlátozás nélkül fog kenyeret enni. A felmérést elemzők szerint meglepő, hogy még a magukat szekulárisnak vallók fele sem fog kenyeret enni pészachkor. Az ünnepet bevezető, az egyiptomi kivonulás történetét gazdag szimbolikával feldolgozó és általában családi körben megült széder estét az izraeli zsidók 63%-a a hagyományoknak megfelelően fogja megtartani, vagy ilyen családi, baráti rendezvényen fog részt venni, 23%-uk pedig valamilyen rövidített formában üli meg ezt az estét. Mindössze 4% mondta azt, hogy semmilyen módon nem ünnepel.

2010-01-03

Új év - régi blog

Eltelt körülbelül félév mióta utoljára írtam a blogba, aminek többféle oka is volt: sokmindenről írtam már, ami elsőre újdonság volt, másodikra már nehezebb ugyanazzal a lendülettel megfogalmazni, még akkor is ha vannak változások, új dolgok. Kicsit az "ihlet" hiányát is éreztem. Mindenesetre azért volt pár fontosabb dolog, ami érlelődött még az elmúlt félévről, vagy egyszerűen érdekes volt és még hónapokkal később is megmaradt belőle az érdekesség érzése. Ezeket beírtam tavalyi dátummal, szóval érdemes kicsit visszalapozni. Aztán meg remélem ebben az évben megint több lesz az "ihlet".