Mivel a júliusi forróság északon se volt észrevehetően enyhébb, ezért a körútba több vízparti programot is beiktattunk. Mindenféle vízben strandoltunk: először a tengerparton, Achzivnál, a libanoni határtól néhány km-re délre, az izraeli Földközi-tengeri partvidék egyik legszebb, sziklás, várromos partszakaszon, ahol még néhány apró sziklasziget is található. A következő víz a Dan patak forrásától nem messze fekvő Horeshet Tal-nál volt, ahol a Jordán egyik ágát jelentő jéghideg (nyáron is 16 fokos) patakot kis tavakká duzzasztják. A harmadik víz is a Jordán egyik mellékága volt, a Banias, amibe igazából csak lábat lógattunk, viszont hosszasabban kirándultunk a vízeséssel, zúgókkal tarkított, nyáron is meglepően bővizű hegyi folyócska mentén. Utoljára pedig a Kineret keleti, a közvetlenül a Golán-fennsík alatt fekvő partján fürödtünk egyet.
Mindez az útikönyvszerű bevezetés csak ahhoz a megfigyeléshez szükségeltetett, hogy ezeken a strandokon, kirándulóhelyeken milyen harmonikusan nyaralnak együtt zsidók és arabok (akik a Galil lakosságának körülbelül a felét teszik ki). Fürdőruhában persze elég nehéz megkülönböztetni az embereket, de ez alól kivételt képeznek a muszlim strandolók, mert esetükben a nők többnyire ruhában mennek be a vízbe. A „békés egymás mellett nyaralás” érzése leginkább a Horeshet Tal kempingben fogalmazódott meg bennem, ahol a tágas, fás parkban a zsidók és az arabok sátrai egymás mellett álltak, látható békességben. A kemping egy el nem kerített részében egy zsidó ifjúsági szervezet táborozott és este a gyerekek ugyanúgy a tűz körül ültek, mint 10-20 méterrel arrébb egy népes arab család. Hozzá kell azért tenni, hogy szociológiailag ez inkább egy középosztálybeliek által látogatott kempingnek tűnt, az autók minőségéből és a viszonylag magas tarifákból ítélve.
A Banias patak vízesésénél népviselet-szerű, szép ruhákba öltözött – mint kiderült drúz – csoporttal találkoztunk, amint éppen próbáltak helyet szerezni a fotózásra legalkalmasabb kilátóponton.
Drúz és zsidó turisták a vízesésnél. Strandolók a Dan patak tavainál.
Tudható, hogy „természetesen” nem mindenütt problémamentes az együttélés, ez a bejegyzés most arról szólt, ahol működik.