2010-06-06

Konferencia a jövő Internetéről - egy kicsit a munkámról

Május elején rendeztük meg a Jövő Internet (Future Interenet) című konferenciát Haifán, a Technionon, ami az izraeli műszaki egyetem vagy, ahogy a hivatalos nevében szerepel: Izraeli Technológiai Intézet (Israeli Institute of Technology, kissé az MIT-re emlékeztetően). A konferencia – úgy tűnik - nagyon sikeres volt, és további jó érzést adott, hogy mint projekt is viszonylag rövid idő alatt, az előre eltervezettek szerint valósult meg.
2009. szeptember elején egy magyar delegáció (Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, Külügyminisztérium) tárgyalásokat folytatott az Izraeli Ministry of Science (MOST) vezetőivel a kb. 10 éve nem működő magyar-izraeli Tudományos és Technológiai egyezmény felújításáról. A megbeszéléseken körvonalazódott, hogy az eddigi inkább kutató-cserére koncentráló együttműködések helyett inkább közös projektek beindítására alkalmas közös rendezvényeket fogunk szervezni.
A felek megállapodtak abban, hogy 2010 tavaszán a jövő internete technológiai, társadalmi és gazdasági kérdéseiről közös konferenciát rendeznek Izraelben azzal a céllal, hogy a két ország kutatói megismerhessék egymás kutatásait, majd ez alapján közös pályázatokkal indulhassanak az Európai Unió FP 7-es és egyéb kutatás-támogató programjaiban.
A konferencián 8 magyar és 14 izraeli előadás hangzott el, a magyar előadók az ELTE-ről és a Műegyetemről jöttek, az izraeliek négy különböző kutatóegyetemről. Az egyik előadó az a kutató volt (Yuval Shavitt), aki elindította az Internet jellemzőinek feltérképezését célul kitűző DIMES projektet, ami mára elég híressé vált nemcsak szakmai körökben. Egy ilyen látványos térképet mellékelek is. Egy másik előadás azzal a problémával foglalkozott, hogy az Internetes ajánló rendszerek (könyvek, filmek, web-lapok stb.) ajánlásai torzulnak, maguktól az ajánlásoktól. Ezt a visszacsatolási effektust eddig nem vették figyelembe, ezért a kutatók új, nem torzító algoritmust dolgoztak ki.






A Budapesti Műszaki Egyetem egyik kutatója (Buttyán Levente) az egyes berendezésekbe egyre gyakrabban beépített és a külvilággal interneten keresztül kommunikáló számítástechnikai eszközök biztonsági és titoktartási problémáival foglalkozott, különböző alkalmazási területeket vizsgálva. Az egyik ilyen terület az autókba beépített, autonóm módon kommunikáló számítógépek, amik a gépjármű közlekedés biztonságát és hatékonyságát nagyban tudják növelni. Ugyanakkor, ennek a kommunikációnak a kihasználásával a magánszférát veszélyeztető személyes mozgási adatokhoz lehet hozzájutni, vagy károkozási céllal meg lehet zavarni a közlekedés rendjét. Az előadó erre a problémára olyan megoldást javasolt, ami egy speciális új algoritmus szerint gyakran változó álnevekre alapul.
Voltak előadások az Internet társadalmi és szociálpszichológiai (Csepeli György), valamint gazdasági vetületeiről is. A magyar delegációnak további találkozókat is szerveztem a Héber Egyetemen és a herzliyai Interdisciplinary Center-ben.
A konferenciának volt sajtóvisszhangja is: a HVG online-ban, a Technion és egy-két más izraeli website-on, az izraeli magyar újságban (Új Kelet), sőt a „Kanadai Magyar Televízió” honlapján is jelent meg beszámoló. A HVG online cikkhez érkezett 10 hozzászólás, amiből 7 azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy volt-e az elnökségi asztalon piros-fehér-zöld zászló és ha igen, akkor annak milyen irányú volt a csíkozása. (Az ominózus képet mellékelem.) A maradék három hozzászólásból kettő Izrael-ellenes és egy, az izraeli kutatás-fejlesztés eredményeit dicsérő volt.